• Aktualności

            • Zbieramy ubrania dla Bartoszka

            • Pomagamy jak umiemy !!!!

              Zbieranie używanej odzieży trawa nadal, do 30 września 2022r.

               

              Do tej pory zebraliśmy :

              24 worki niepodpisane,

              8 worki z grupy Misie,

              4 worki z grupy Pajacyki,

              39 worki z grupy Króliczki,

              8 worki z grupy Wiewióreczki.

               

              W poniedziałek 19 września 2022r. wypełniony bus po brzegi naszymi darami odjechał do Otoki, aby pomóc małemu wojownikowi.  Gorące podziękowania kierujemy do Państwa Iwony i Damiana Mazur za pomoc w bezinteresownym dostarczeniu zebranych rzeczy.

              Przed nami ostatnie dni pomagania.

              Wszystkie ręce na pokład !!!

               

              Galeria

            • TEATRZYK "NERWY DO KONSERWY"

            •      We wtorek 11 października w naszym przedszkolu po długim czasie nieobecności zagościł teatrzyk z Rzeszowa „Zielony Melonik” ze spektaklem pt. „Nerwy do konserwy”. Dzieci poznały historię małego Henia który, jak każde dziecko, toczył walkę z nudą. Gdy ta wkradała  się, górę brała złość.  Psoty i niemądre pomysły skrywały się pod postacią kota Balerona starającego się zwieść Henia na manowce. Bajka opowiadała o splocie niefortunnych zdarzeń, z którymi mierzył się chłopiec. Rozczarowany i smutny szukał sposobów na nudę i gniew. Z pomocą wyobraźni i słusznych rad nasz mały bohater dostrzegł zalety pozytywnych emocji.

                        Dla dzieci było to kilkadziesiąt minut radości i mądrych rad…

            • Wszawica - ogłoszenie

            • Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej informacją na temat wszawicy.

              Wszawica

              Czym jest wszawica?

              Wszawica jest chorobą, powodowaną przez pasożyta — wesz głowową (pediculus capitis). Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2–3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu – przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

              Gdzie występuje wszawica?

              Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze, występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Wszawica głowowa częściej dotyczy dzieci niż osób dorosłych. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie, a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików czy wspólne korzystanie z grzebieni. Miejscem gdzie wszawica występuje najczęściej są szkoły i przedszkola. Z powodu braku edukacji rodziców jak również kadry pedagogicznej najbardziej cierpią dzieci. Te, u których stwierdzono chorobę są wykluczane z grupy i wyśmiewane przez rówieśników.

               

              Jak zabezpieczyć się przed wszawicą?

              Wszawicą można zarazić się TYLKO przez bezpośredni kontakt, dlatego zaleca się, aby:

              • Profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli w szkole lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia!
              • Domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania.
              • Unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci. Nie ma skutecznych metod zapobiegających zakażeniu się wszawicą.

              Jak rozpoznać wszy u dzieci?

              Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy nasze dziecko nieustannie drapie się po głowie, należy niezwłocznie skontrolować skórę głowy i włosy dziecka. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak „ziarenka sezamu”. Jeżeli stwierdzimy lub tylko podejrzewamy u dziecka wszawicę, powinniśmy niezwłocznie przejrzeć głowy pozostałych domowników i skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem.

              Jak leczyć?

              Wszawicę można wyleczyć. W tym celu należy:

              • ściśle trzymać się zaleceń lekarza/ farmaceuty,
              • sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci,
              • zapytać farmaceutę, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy,
              • zastosować odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobę,
              • pamiętać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.

              Dodatkowo warto wiedzieć, że:

              • Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela — człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne,
              • Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia,
              • Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową,
              • Problem dotyczy w równym stopniu chłopców i dziewczynek. Wiadomo jednak, że dzieci z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane,
              • Należy sprawdzać głowę dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych.
            • POMAGAJMY!! PRZEDSZKOLE NR 5 I ŻŁOBEK MIEJSKI

            • DRODZY RODZICE

               

              Zachęcamy do włączenia się do akcji  „Szafowanie dla Bartoszka”.

              Bartoszek Jędrasik  ma aktualnie 15 miesięcy choruje na rdzeniowy zanik mięśni – SMA. To straszliwa choroba, która bez leczenia powoduje śmierć wszystkich mięśni. Zatrzymać ją może jedynie terapia genowa, która od 1 września              w naszym kraju jest refundowana, ale Bartoszek się na nią nie kwalifikuje.

              Ponieważ według naszego rządu jest zbyt duży, czyli ma więcej niż 6 miesięcy,  aby mógł przyjąć refundowaną terapie genową i otrzymuje lek który hamuje, ale nie leczy tej choroby. I to są dwa podstawowe argumenty dyskwalifikacji Bartoszka do refundacji.

              Dlatego też zachęcamy do przeglądnięcia swej szafy i zebraniu rzeczy niepotrzebnych , których już nie użytkujemy do foliowego worka i dostarczeniu ich do naszego przedszkola Nr 5 im. Misia Uszatka w Nowej Dębie. Zbieramy tak jak na plakacie: odzież, odzież dziecięcą, obuwie (złączone w pary), tekstylia, pościel, kołdry, koce, firany, pluszaki, książki dla dzieci jak i dla dorosłych  – wszystko, co nadaje się do ponownego użytku. Zbieramy również nakrętki plastikowe.

              Firma współpracująca z „Fundacja Po Pierwsze” odbierze wszystkie zebrane tekstylia i za każdy kilogram przekaże fundusze na leczenie dla Bartoszka. Zachęcamy do przejrzenia swoich szaf i przyłączenia się do akcji. Bartoszkowi można jeszcze pomóc wysyłając SMS o treści: 0209627 pod numer 75365, lub wykonując przelew tradycyjny jak na załaczonym plakacie.                         Pamiętajmy okazane dobro do nas powróci.

              Zbiórka została wydłużona w przedszkolu i żłobku do dnia:

              30.09.2022(piątek)

              Miejsce składowania rzeczy - pomieszczenie przy wejściu do żłobka dziecięcego.

              Walczymy dla Bartoszka – każdy kilogram na wagę złota.

            • WITAJCIE!!! WITAJCIE!!!

            • Witamy pięknie wszystkie dzieci i ich rodziców. Czekaliśmy z niecierpliwością by móc znów spotykać się z naszymi przyjaciółmi, z naszą przedszkolną rodzinką. Zaczynamy nowy piękny czas zabaw, nauki, radości i niespodzianek. Przychodźcie codziennie i pomyślcie, że dziś będzie fajnie, wesoło,czasem tajemniczo i kolorowo bo przecież każdy ma tu swojego przyjaciela i tyle jest do opowiedzenia. To zaczynamy!!!  

            • PANI BEATA RĘBISZ - NOWYM DYREKTOREM NASZEGO PRZEDSZKOLA.

            •     W dniu 31 sierpnia 2022 r. Pan Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba - Wiesław Ordon  w obecności Dyrektor Biura Obsługi Jednostek Samorządowych - Renaty Bal oraz pracowników Przedszkola i Żłobka powierzył pełnienie obowiązków  Dyrektora naszego Przedszkola i Żłobka  Pani mgr Beacie Rębisz.

                     Dziękujemy pani Grażynie Gil pełniącej obowiązki dyrektora w kończącym się roku szkolnym za współpracę .

                     Życzymy owocnej współpracy pani Dyrektor, pracownikom i rodzicom obu placówek w rozpoczynającym się roku szkolnym.

            • OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU "Ziemia za 100 lat"

            • Serdecznie dziękujemy wszystkim placówkom

              za udział w konkursie.

              Gratulujemy uczestnikom ciekawych pomysłów.

              Nagrody:

              Nadia Urbaniak - Publiczna Szkoła Podstawowa w Alfredówce

              Daria Danilewicz - Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie

              Amelia Rząsa - Przedszkole nr 5 w Nowej Dębie

              Antoni Łeptuch - Przedszkole nr 5 w Nowej Dębie

               

              Wyróżnienia:

              Lena Nowakowska - Przedszkole nr 1 w Nowej Dębie

              Zofia Sady - Przedszkole nr 5 w Nowej Dębie

               

              Zapraszamy na wystawę prac:

               

               

            • DZIEŃ DZIECKA Z MUNDUREM

            • 1 czerwiec to zawsze wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci. Tak było i tym razem. Spędziliśmy go wraz z dziećmi z Nowej Dęby w plenerze nad zalewem. Brawo dla naszych dzieci - taki długi dystans do przejścia a zwłaszcza dla 3 - latków. Wszystkie grupy postanowiły tam być. Odwiedziliśmy różne miejsca i w każdym z nich ciekawa atrakcja. Wsiąść na policyjny pojazd? Dlaczego nie, odwagi dzieciom nie brak. Z instruktażem pana policjanta można z bliska posłuchać sygnału samochodu policyjnego. Zobaczyć buty chroniące przed niewybuchem, łazik jak z kosmicznych misji z kilkoma kamerami by żołnierze byli w bezpiecznej odległości od min, wejść do opancerzonego pojazdu i zobaczyć jak mało miejsca jest tam dla kilku żołnierzy, spróbować przeładować karabin, porozmawiać z kobietami z o ich odwadze bycia w wojsku, wspinać się i zjeżdżać na dmuchańcu,  no cóż tego się nie spodziewały dzieci. Wszystkie wracały zmęczone ale w dobrych nastrojach.

              Galeria

            • KONKURS PLASTYCZNY - "Ziemia za 100 lat..."

            • Przedszkole nr 5 w Nowej Dębie

              serdecznie zaprasza dzieci

              do wzięcia udziału w konkursie plastycznym

              Uczestnicy konkursu:

              Konkurs skierowany jest do dzieci 6-letnich z Gminy Nowa Dęba


              Regulamin konkursu: 

              Cele konkursu:

              • Kształtowanie postaw ekologicznych.
              • Podnoszenie świadomości ekologicznej,
              • Zrozumienie konieczności ochrony środowiska .
              • Dostrzeganie zależności pomiędzy człowiekiem, a otaczającym go środowiskiem.
              • Odkrywanie własnych zdolności i możliwości.
              • Pobudzanie inwencji twórczej, wyobraźni, fantazji.
              • Doskonalenie warsztatu plastycznego.
              • Poznawanie różnorodnych form i technik plastycznych.


              Harmonogram konkursu :

              1. Dostarczanie zdjęć prac do 13.06.2022 r.

              2. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się dnia 20.06.2022r. na stronie internetowej naszego przedszkola .


              Prace konkursowe:

              1. Temat pracy konkursowej:
              2. Główne hasło konkursu brzmi: „Ziemia za 100 lat”- czyli wyobrażenie sobie przez dzieci jak może wyglądać nasza planeta za 100 lat…
              3. Praca plastyczna – collage.
              4. Na konkurs przyjmowane są wyłącznie prace indywidualne, przesłanie w formie zdjęcia, zapisanego w formacie JPG I opisanego według schematu :                       imię i nazwisko autora oaz nazwa placówki.
              5. Każda placówka może wysłać dowolną liczbę prac.
              6. Przesłanie zdjęcia pracy konkursowej  jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz Organizatora i uznaniem niniejszego regulaminu .
              7. Prace będą publikowane na stronie internetowej placówki - http://p5nowadeba.edupage.org


              Oceny prac:

              1. Prace zostaną ocenione przez niezależną Komisję powołaną przez Organizatora według kryteriów:
              • samodzielność wykonania pracy (prace niesamodzielne nie będą brane pod uwagę),
              • walory artystyczne,
              • estetyka, pomysłowość,
              • zgodność pracy z tematem konkursu.
              1. Przewidziane jest przyznanie: trzech nagród głównych i dwóch wyróżnień.
              2. Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy dyplomy za udział. Nauczyciele –opiekunowie otrzymają podziękowania.
              3. Wszystkie dyplomy i podziękowania zostaną wysłane na adres e-mail uczestników.
              4. Dodatkowo do każdej pracy  obowiązkowo  należy przesłać na podany adres  oświadczenie rodziców (załącznik nr 1)

               

              Prace konkursowe należy przesłać na adres e-mail :  swiat_za_100_lat@wp.pl

              do 13 czerwca 2022 r.

              O wynikach konkursu Laureaci zostaną powiadomieni przez Organizatora drogą elektroniczną. Informacja o Laureatach konkursu będzie również udostępniona na stronie WWW organizatora - http://p5nowadeba.edupage.org 


              Decyzja o przyznaniu nagród lub wyróżnień jest ostateczna i nie przysługuje od niej prawo odwołania.


              Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie

              tel. 603844013-Brygida Zięba, tel.600527911-Aneta Plichta

              ZAPRASZAMY

            • INFORMACJA

            • OD 1 MAJA 2022 ROKU DZIENNA STAWKA ŻYWIENIOWA W PRZEDSZKOLU I ŻŁOBKU WYNOSI :

               3 POSIŁKI - 7,00 ZŁ

              2 POSIŁKI - 5,10 ZŁ

            • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

            • Dzieci słyszą dużo, dużo widzą. Trudny czas dla wszystkich. Jak wytłumaczyć dzieciom to, że dzieci z innego kraju muszą opuścić swój dom, swój kraj? Sześciolatki wiedzą, że dzieci z Ukrainy są w Polsce bezpieczne. Już znają flagę Ukrainy. Zastanawialiśmy się nad tym, co one mogą zrobić - uczmy się być dobrymi ludźmi by na świecie zapanował pokój.

            • CZAS NA BALE W KARNAWALE

            • Cały rok każdy czeka na ten wyjątkowy dzień. Samemu można zdecydować kim się będzie, a potem czekać z biciem serca czy ten strój będzie. Czasem wystarczy tak niewiele by mieć dobry nastrój. Każda z sal zmienia wygląd. Warto włożyć troszkę więcej wysiłku by usłyszeć OOOOOOO!!!. Znamy swoje dzieci, wiemy jaką lubią muzykę i bywa tak, że udaje się spełniać życzenia. Dzieciom można pozazdrościć pomysłów w tańcu i mnóstwa energii. Zapraszamy do oglądania zdjęć choć na pewno nie oddają tej super atmosfery. Po prostu trzeba tam być.

              gr. Misie

              gr. Pajacyki

              gr. Króliczki

              gr. Wiewióreczki - Zabawa

              gr. Wiewióreczki - Każdy wybiera sam

            • Dzień Babci i Dziadka 2022r.

            • Dzień Babci i Dziadka – to wielkie święta ,ważne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Co ciekawe, to właśnie w Polsce po raz pierwszy na świecie zaczęto obchodzić te święta. Dzień Babci w 1964 roku, a Dzień Dziadka później - pod koniec lat 70. XX wieku.  W naszym kraju te święta niezmiennie widnieją w kalendarzu 21 i 22 stycznia. 

                 Jak wiemy : Rodzice wychowują, babcia i dziadek rozpieszcza… Babcia i dziadek to najlepsi kompani do zabaw, bo kto będzie pozawalał na wszystko swoim wnukom, jeśli nie oni? Kto zabierze do cukierni przed obiadem i do parku kiedy rodzice są w pracy? Dziadkowie mają czas i mogą dać wnukom to, czego tak bardzo potrzebują: siebie. Dziadkowie w przeciwieństwie do zapracowanych i zagonionych rodziców mają więcej cierpliwości dla wnuków. Dzięki zdobytym doświadczeniom, ponieważ już wychowali swoje dzieci, nie popełniają tyle błędów co młodzi. Babcia i dziadek posiadają niesamowitą umiejętność słuchania i to słuchania o wszystkim: o kamieniach na spacerze, rozbitym kolanie, wymarzonej zabawce  czy chęci pójścia na lody. Każdy temat jest dla nich wyjątkowo ważny. Są otwarci i zawsze chętni do pomocy, nie krytykują– są i towarzyszą wnukom w ich radościach i smutkach.  

                      Dlatego też – święto Babci i Dziadka , zawsze  szczególnie hucznie obchodzone jest w przedszkolach . Wiele dzieci z wypiekami na twarzy przygotowuje przedstawienia i drobne upominki dla dziadków. Tak też i stało się w tym roku. Każda z grup przygotowała montaż słowno- muzyczny w formie filmu, gdyż nie mogliśmy zaprosić naszych ukochanych dziadków do przedszkola ze względu na COVID oraz samodzielnie wykonała prezenty. Oprócz tego grupa czterolatków , kontynuując współpracę rozpoczętą w grudniu z Domem Pomocy Społecznej , kiedy to dzieci z rodzicami przygotowały prezent w postaci „Herbatki dla seniora”- zebranej podczas akcji rodzinnej i filmu „W krainie Elfów”- teraz upiekły pierniczki i nagrały film pt. „Herbatka u Babci i Dziadka”, który opowiadał o wspólnym gotowaniu i pieczeniu z dziadkami. Na koniec wszystkich filmików dzieci życzyły wszystkim Babciom i Dziadkom  dużo zdrowia…


            • PRZEDSZKOLNY PLAC ZABAW Z MARZEŃ DZIECI

            •  

              W przedszkolu i w żłobku czas mija szybko. Po chwilach nauki wszyscy czekają na zabawę, która jest bardzo ważna w życiu dziecka. Każdy o czymś marzy, a dzieci marzą o wspaniałym placu zabaw. Dzieci z grupy  sześciolatków zamieniły się w projektantów. Każdy wiedział jak powinien wyglądać plac zabaw. Pojawiła się zjeżdżalnia w kształcie żyrafy, boisko do piłki nożnej, domek dla dziewczynek, super huśtawki, duża gra planszowa i wiele innych. Niedługo ich marzenia będą mogły spełnić się.

                                                   Dziękujemy sponsorom dzięki, którym

                                                  świat naszych dzieci będzie piękniejszy.

               

                           

              Galeria

              Galeria