W listopadzie grupa 6-latków z naszego przedszkola przystąpiła do realizacji krajowego programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”, koordynowanego przez Państwowa Inspekcję Sanitarną.
Program skierowany jest do dzieci 5 i 6 letnich oraz ich rodziców i opiekunów, a jego celem jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
Realizacja programu rozpoczęła się od uczestnictwa nauczycielek w szkoleniu zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tarnobrzegu na temat realizacji programów antynikotynowych.
Po zapoznaniu rodziców z założeniami programu, przeprowadzeniu wywiadów otwartych z dziećmi i rodzicami nauczycielki przystąpiły do realizacji cyklu zajęć edukacyjnych skierowanych do dzieci. Zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dzieci przez zabawy tematyczne, grupowe, konstrukcyjne. Podczas zajęć a także w domu z rodzicami, dzieci wykonywały różne rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego. Dzieci wykonując różne ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym uświadamiały sobie, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy ukazywały zachowanie osób palących i niepalących, projektowały własne znaczki z hasłem: NIE PAL PRZY MNIE czy też śpiewały piosenki o tematyce antytytoniowej, oraz układały hasła zachęcające do niepalenia.
Zajęcia te stanowiły pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych zmierzających do kształtowania u dzieci świadomych postaw antytytoniowych, bowiem planowane jest jeszcze przeprowadzenie szeregu innych działań, min: udział dzieci w spotkaniach z osobami promującymi zdrowie, zorganizowanie konkursu plastycznego: Nie pal przy mnie” oraz udział dzieci w happeningu z okazji światowego Dnia Bez Tytoniu. W ramach realizacji zagadnień z programu został zorganizowany kącik informacyjny dla Rodziców zawierający prace plastyczne dzieci, plakaty, ulotki, broszurki na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz sposobu radzenia sobie z problemem.
Zaangażowanie i zainteresowanie dzieci problemem oraz pozytywna opinia rodziców na temat realizacji programu potwierdza zasadność wprowadzenia edukacji antynikotynowej już od najmłodszych lat, bowiem postawa obronna wobec zjawiska palenia tytoniu którą uda się wykształcić u dziecka przedszkolnego owocuje przez całe życie.
Galeria zdjęć