• Nasz Patron

          • Program wychowawczy

          •  

            Program wychowawczy

            DZIECKO  W  ŚWIECIE  WARTOŚCI

            Chcę być taki jak Miś Uszatek !

            „Celem edukacji nie jest przyswojenie wiadomości, lecz wartości”

                                                                               William Ralph Inge

            WSTĘP

                     Człowiek w pierwszym okresie swojego życia jest istotą amoralną, najważniejsze jest dla niego zaspokajanie własnych potrzeb. Aby mógł zaistnieć jako istota społeczna poddawany jest procesowi socjalizacji, który dokonuje się stopniowo, poprzez nieustanne gromadzenie doświadczeń, głównie w kontaktach społecznych. W dzieciństwie kształtuje się także nasza osobowość, nawyki, sposoby zachowania się, potrzeby, wzory postępowania itp. Wiek ten charakteryzuje się dużą elastycznością dając szansę rodzicom i wychowawcom na stymulowanie i pielęgnowanie pożądanych społecznie zachowań. Wtedy też można wykorzystać lub stracić szansę wychowania człowieka prospołecznego.

                     Ważne jest, aby wtedy wyposażyć dziecko we właściwy system wartości  i tym samym dobrze przygotować do aktywnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia, współdziałania ze środowiskiem społecznym, kreatywności i samodzielności, a także odgrywania ról społecznych.

                     Wiele przekazywanych dzieciom wartości ma dla nich abstrakcyjny charakter. Bardzo ważnym i pomocniczym w wychowywaniu małych dzieci jest opieranie się na postaciach bajkowych reprezentujących wartości godne naśladowania. Taką postacią jest Miś Uszatek – prawdziwy przyjaciel przedszkolaków. Seria przygód Misia Uszatka Cz. Janczarskiego zawiera wiele treści wychowawczych. Dzięki swoim przygodom Miś pomaga wprowadzać dzieci w świat społeczny, uczy prawidłowych zachowań: „Gość”, „Opowiadanie Pajacyka Bimbamboma”, współdziałania w grupie i rozwiązywania dziecięcych problemów: „Przyjaciel”, „Zabawy”, „Puff”. W wędrówkach Misia Uszatka tytułowy bohater poznaje nowych przyjaciół – mieszkańców lasu. Opowiadania Uszatka: „Przyjaciele”, „Miś i jego przyjaciele” uczą dzieci nawiązywania przyjaźni, dostrzegania pozytywnych cech charakteru, rozwijają opiekuńczość i tolerancję.

                     Dzięki temu, iż autor obdarzył go cechami człowieka, pokazuje świat ludzkich emocji i uczuć – „Prosty pomysł”. Poznając bliżej Misia Uszatka łatwo zauważyć, iż posiada on wiele pozytywnych cech: zawsze mówi prawdę – „O szczerym lisku”, jest życzliwy i opiekuńczy – „Kołysanka dla małego Kajtka” oraz zawsze gotów nieść pomoc potrzebującym – „Zaraz Ci pomogę”, „O dobrym synku”. Posiada dobre maniery, ma w sobie pogodę ducha, optymizm, naturalną potrzebę zabawy, radości, która jest ściśle związana z dzieciństwem.  Wszystkie przygody Misia Uszatka zawierają jakieś wychowawcze przesłanie, kończą się nauką, wnioskiem, przestrogą lub dobrą radą.

             

            ZAŁOŻENIE PROGRAMU

                     Biorąc pod uwagę powyższą argumentację powstał program który pomoże wyposażyć dzieci w mocny system wartości i umiejętności stosowania ich w życiu, a który wpłynie na prawidłowy rozwój ich osobowości. Podstawę programu stanowi 12 wartości reprezentowanych przez bajkową – a zarazem bliską dzieciom postać Misia Uszatka takich jak: koleżeństwo, empatia, przyjaźń, niesienie pomocy innym, życzliwość, tolerancja, współdziałanie, prawda, szczerość, uczciwość, odpowiedzialność, równość – sprawiedliwość.

                     Wymienione wyżej wartości proponuje się wprowadzać w cyklu rocznym od września do czerwca. W kolejnym roku cały cykl można powtórzyć na wyższym poziomie, z nowymi przykładami i scenariuszami dostosowanymi do wyższego poziomu percepcji dziecka.

                     Realizacja kryjących się pod w/w wartościami treści jest prosta. Egzekwujemy od dziecka przestrzegania wyodrębnionych norm postępowania np.:

            - Używaj form grzecznościowych „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”

            - Wyrażaj swoje emocje w sposób zrozumiały

            - Zwróć się z problemem do nauczyciela

            - Nie obrażaj się

            - Baw się tak, abyś nie przeszkadzał innym

            - Nie bij, nie przezywaj, nie wyśmiewaj innych

            - Szanuj kolegę swego jak siebie samego

            - Pomagaj młodszym lub mniej sprawnym

            - Dziel się z innymi tym co masz

            - Dbaj o przyrodę, opiekuj się zwierzętami w przedszkolu i w domu

            - Bądź miły i serdeczny dla kolegów, koleżanek, osób dorosłych, starszych

            - Zawsze mów prawdę

            - Pamiętaj o konsekwencjach swojego działania

            - Jestem dobrym dzieckiem itp.

            Owe normy postępowania są zrozumiałe dla dziecka w każdym wieku.

                     Program skierowany jest do dzieci, wychowawców i rodziców. Swym wychowaniem obejmuje dzieci w wieku 3 – 6 lat. Większość proponowanych w programie działań nie wymagających umiejętności czytania można wykorzystać w pracy z najmłodszą grupą wiekową przedszkolaków. Tylko nieliczne zadania są trudniejsze i realizować je można z dziećmi powyżej 4 lat.

                     Program adresowany jest również do rodziców. Proponuje się przed rozpoczęciem nauczania wartości zorganizowanie spotkania z rodzicami w celu zapoznania ich z programem, jego celami i sposobami wdrażania. Należy uświadomić rodzicom, że dom jest najważniejszym miejscem, gdzie dzieci uczą się wartości, a najważniejszym nauczycielem wartości jest przykład dorosłych, zwłaszcza rodziców. Ważne jest aby nauczanie wartości w domu, w przedszkolu czy szkole było spójne i aby dzieci otrzymywały jednakowe sygnały i wskazania jak odróżniać dobro od zła.

                     Celem współpracy z rodzicami jest przekonanie ich o potrzebie praktykowania wartości w domu wobec własnych dzieci i innych domowników oraz wspierania dzieci w ich rozwoju moralnym. W osiągnięciu tego celu pomocne będzie między innymi: zorganizowanie dla rodziców pogadanki z psychologiem lub pedagogiem na temat „Wychowanie dzieci w świecie wartości, kolportowanie wśród rodziców artykułów pedagogicznych oraz udostępnianie kopii wybranych opowiadań, tekstów wierszy, opisów zabaw proponowanych w programie. 

             

            CELE  PROGRAMU

                     Głównym celem programu jest wychowanie dzieci w świetle wartości reprezentowanych przez Misia Uszatka, które są niezbędne do kształtowania prawidłowych postaw małego dziecka. Wprowadzając je i wychowując w systemie pożądanych wartości mamy na celu wychowanie dobrych, mądrych i szczęśliwych ludzi.

            CELE  SZCZEGÓŁOWE :

            - poznanie świata wartości takich, jak dobro, przyjaźń, koleżeńskość, życzliwość, opiekuńczość, prawda, empatia, lojalność, szczerość, uczciwość, tolerancja, odpowiedzialność, współdziałanie, sprawiedliwość,

            - gromadzenie doświadczeń z zakresu wychowania w duchu wartości,

            - wyrabianie u dzieci tych cech osobowości, które warunkują dobre funkcjonowanie w środowisku przedszkolnym i rodzinnym,

            - wzbogacanie słownictwa i kształtowanie pojęć określających stany emocjonalne własne i innych,

            - wzbogacanie sposobów komunikowania się,

            - nabywanie umiejętności współodczuwania,

            - poznanie zasad kulturalnego zachowania się,

            - przestrzeganie norm zgodnego współżycia,

            - kształtowanie samooceny i zachowań innych,

            - uczenie się wzajemnej akceptacji, tolerancji i szacunku,

            - wyrabianie umiejętności współdziałania z innymi oraz poczucia odpowiedzial-

               ności za grupę i własne działania,

            - pomoc dzieciom w zbudowaniu mocnego systemu wartości moralnych.

             

            PROCEDURY  OSIĄGANIA  CELÓW

                      Powodzenie procesu wychowawczego podczas prowadzenia zajęć zależy     w głównej mierze od zastosowanych metod i technik wychowawczych zgodnych     z poziomem rozwoju psychofizycznego dzieci. Obok tradycyjnych metod angażujących intelektualnie, społecznie i emocjonalnie należy stosować metody poszukujące angażujące całą grupę. Praktyka uczy, iż podczas pojedynczych zajęć stosuje się więcej niż jedną z metod. Metody te nawzajem się uzupełniają i co nader istotne, podnoszą atrakcyjność zajęć. Wybór odpowiedniej metody podczas prowadzenia zajęć z grupą zależy od:

            - treści jakie zamierzmy podjąć na zajęciach,

            - możliwości i predyspozycji intelektualnie poznawczych dzieci,

            - celu jaki zamierzamy osiągnąć,

            - czasu jaki zamierzamy poświęcić danemu zagadnieniu,

            - osobowości dzieci i nauczycieli.

                     Proponujemy następujące metody i techniki, dzięki którym można zdecydowanie łatwiej, bardziej skutecznie i w sposób atrakcyjny dla dziecka osiągnąć wyżej założone cele wychowawcze: obserwacja, rozmowy kierowane, metoda dobrego przykładu, opowiadania, omawianie i interpretowanie treści obrazków, uzupełnianie zdań niedokończonych, burza mózgów, techniki dramowe, pantomima, scenki teatralne, filmy, drzewka decyzyjne, gry planszowe, karty pracy i inne (wynikające z potrzeb grupy, założeń nauczyciela i jego inwencji).

                     Głównym terenem gromadzenia doświadczeń społecznych będą zabawy   i zajęcia zespołowe dzieci, środowisko rodzinne.

             

            PROPONOWANE  DZIAŁANIA

             

             

            WARTOŚCI

             

            SYTUACJE EDUKACYJNE

             

            OSIĄGNIĘCIA DZIECKA

            I. KOLEŻEŃSTWO

            1. Burza mózgów:

                - Po co mi kolega?

                - Co to znaczy, że ktoś jest dobrym

                   kolegą?

             

            2. Słuchanie przykładów dobrego koleżeństwa zawartych w literaturze, np. opowiadania ze zbioru I. Salach „Nasza pani opowiada”, „Kredki” – M. Musierowicz i inne.

             

            3. Zawarcie kontraktu grupowego dotyczącego zabaw w grupie.

             

            4. Omawianie historyjki obrazkowej „Dobry kolega” (wg własnego projektu). Ustalenie zakończenia historyjki.

             

            5. Wspólne tworzenie listy cech dobrego i złego kolegi.

             

             

            6. Zabawa plastyczna – wspólne redagowanie książki pt. „Chora Zosia”.

                Zespoły dzieci otrzymują po jednej papierowej postaci dziewczynki. Rozwiązują problem rysując swoje pomysły nt.: „Pomóż chorej Zosi”.

             

            7. Współtworzenie kodeksu przedszkolaka.

             

             

            - rozumie co kryje się pod pojęciem koleżeństwo,

            - odróżnia dobro od zła,

             

            - potrafi wypowiadać się na temat treści utworów literatury dziecięcej,

             

             

            - umie bawić się w zespole,

             

             

            - zauważa pozytywne               i negatywne skutki swojego zachowania i innych,

            - potrafi wyciągać wnioski,

             

            - potrafi wymienić cechy,    które określają dobrego lub złego kolegę,

             

            - rozwiązuje problem adekwatnie do jego trudności i tematyki,

            - rozumie wartości wyższe: koleżeństwo, dobroć, wyrozumiałość,

             

            - zna normy, zasady współżycia i współdziałania w grupie i przestrzega ich,

             

            II. EMPATIA

             

            1. Drama – odgrywanie scenek z życia grupy (sytuacje konfliktowe),

                rozmowa na temat odczuć dzieci podczas odgrywania ról.

             

             

             

             

            2. Czytanie wybranych opowiadań bajki Cz. Janczarskiego „Miś Uszatek         i jego przyjaciele” (np. „Prosty pomysł”). Analiza treści bajki „Królewna złośnica” E. Płatek.

             

             

             

            3. Rozmowy terapeutyczne inspirowane fragmentem opowiadania                 H. Ch. Andersena „Kalosze szczęścia” – stawianie pytań               i udzielanie odpowiedzi

             1) Czy zastanawialiście się co dzieje się w sercu kolegi lub koleżanki (dzieci próbują opisać co dzieje się w sercach innych).

             2) Zachęcanie dzieci aby opowiedziały co dzieje się w ich sercach.

             

            4. Wykorzystanie techniki niedokończonych zdań

                „Jestem wesoły, gdy … .”

                „Jestem smutny, gdy … .”

                „Cieszę się, gdy … .”

             

             

            5. Pantomima „Kiedy jestem szczęśliwy, kiedy płaczę”.

             

            6. Redagowanie listu do chorego kolegi – praca plastyczna (technika dowolna). Zaproponowanie przygotowania listów                         z niespodziankami i wysłanie ich do chorego kolegi.

             

            - uczy się rozumieć uczucia      i przeżycia rówieśników, akceptować je,

            - wykorzystuje różne środki wyrazu: ruchy, gesty, mimikę, emocje wchodząc w rolę,

             

            - w oparciu o zdobyte doświadczenia wyciąga wnioski z własnego zachowania,

            - dziecko umie radzić sobie   w sytuacjach kiedy ktoś się na niego gniewa,

             

            - dziecko ćwiczy odwagę       w wyrażaniu opinii i sądów,

            - potrafi wyrażać uczucia innych,

            - odczuwa radość dzielenia się swoimi uczuciami z drugą osobą,

             

             

             

             

             

            - rozpoznaje stany uczuciowe: radości i smutku, odczuwa swój stan emocjonalny adekwatnie do sytuacji        i określa go,

             

            - dziecko wyraża swój nastrój ruchem i gestem,

             

            - dziecko wczuwa się w stan innych osób,

            - potrafi sprawić radość innym,

            - decyduje o wyborze techniki plastycznej.

             

            III. PRZYJAŹŃ

             

            1. Zabawa integracyjna  „Kłębek przyjaźni” (pedagogika zabawy – klauza) – dostarczenie informacji      o swoich potrzebach, marzeniach, upodobaniach w czasie podawania „włóczkowego kłębka” do wybranego kolegi z grupy (tworzenie pajęczyny).

             

            2. Zapoznanie dzieci z różnymi postaciami literackimi i filmowymi, np.: Miś Uszatek, bajki Ezopa, braci Grimm, fragment bajki „Pinokio”    S. Collodiego (zajście pomiędzy Pinokiem, lisicą i kotem).

             

            3. Zabawy słowne. Dokończ zdanie: Bartek jest moim przyjacielem bo …; Czuję się szczęśliwy, ponieważ …; Jestem smutny gdy … .           Dziecko, które ma prawo wypowiedzi trzyma w dłoni czerwone pluszowe serduszko. Po skończonej wypowiedzi przekazuje je następnemu uczestnikowi zabawy

             

            4. Analiza treści wiersza   L. Wiszniewskiego „Przyjaciele zajączka”. Wyjaśnienie przysłowia „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.

             

            5. Zabawy dydaktyczne: „Zaufaj mi, jestem twoim przyjacielem”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno z dzieci ma przesłonięte oczy, drugie jest jego przyjacielem i chce nauczyć go poznawać świat.    „O kim mówię” – chętne dzieci opowiadają o swoim przyjacielu, pozostałe próbują odgadnąć, o kim jest mowa.

             

            6. Zadanie plastyczne „Ręka przyjaciela” – dzieci kolejno moczą rękę w przygotowanej farbie               i odbijają na kartkach prezent dla przyjaciela. Dzieci starsze imieniem podpisują swoją pracę. Zrobienie albumu „Nasi przyjaciele” (wyłącznie wszystkich odbitych dłoni).

             

            - dziecko nabierze wiary we własne siły, czuje się ośmielone w grupie rówieśniczej,

             

             

             

            - poznaje pozytywne wzorce moralne,

            - wie co znaczy przyjaciel,

            - czerpie wzorce do naśladowania,

             

            - rozpoznaje i nazywa różne stany emocjonalne,

             

             

             

             

            - dziecko rozumie znaczenie przyjaźni,

            - potrafi przypisać cechy dobre postaci opowiadania,

             

            - doświadcza, przeżywa           i nabywa zaufania do drugiej osoby.

            - dziecko potrafi prawidłowo używać określeń opisujących osobę, oznaczających cechy charakteru,

             

            - wyraża poprzez pracę plastyczną własne odczucia,

            - wzmacnia więź uczuciową   z rówieśnikami.

             

            IV. NIESIENIE   POMOCY    INNYM

             

            1. Dostarczenie przykładów wziętych      z literatury dziecięcej ukazujących różne sytuacje z zakresu niesienia pomocy innym, np.: Nowi przyjaciele Misia Uszatka (opowiadania           „O dobrym synku”, „Zaraz Ci pomogę”) „Śniadanie zajączka” –    H. Bechlerowej, „O wesołej Ludwiczce” – A. Świrszczyńskiej         i inne.

             

            2. Burza mózgów – co to znaczy mieć dobre serce? Wypisywanie propozycji dzieci w formie symboli rysunkowych na wyciętym z papieru dużym sercu.

             

            3. Wykorzystanie rzeczywistych sytuacji istniejących w środowisku przedszkolnym i rodzinnym uwzględniających wzajemną pomoc dzieci, np.:

                - wzajemne pomaganie sobie podczas zabawy w sali i na podwórku,

                - pomoc podczas sprzątania zabawek,

                - pomoc podczas ubierania się           w szatni,

                - pomoc dzieciom mniej sprawnym umysłowo i fizycznie,

                - wspólne gry młodszych i starszych, np. kręgle,

                - zabawa z młodszym bratem.

             

            4. Organizowanie pomocy bezdomnym zwierzętom (opieka nad bezdomnym psem lub kotem) oraz dokarmianie zwierząt zimą.

             

             

             

             

            5. Konstruowanie wspólnie z dziećmi gry planszowej „Pomagamy innym” uwzględniającej różne sytuacje  z zakresu niesienia pomocy innym, np. sprzątanie zabawek, układanie ubrań, opiekowanie się zwierzątkiem, zabawa z młodszym bratem lub kolegą itp.

             

             

            6. Udział dzieci i rodziców  w podejmowaniu działań na rzecz innych, np.:

                - udział w zbiórce książek dla dzieci chorych przebywających  w szpitalu,

                - zbiórka zabawek, przyborów szkolnych odzieży dla dzieci   z domów dziecka,

                - wykonanie upominków z okazji Dnia Chorego.

             

             

             

            - dziecko potrafi spostrzegać potrzeby innych,

            - pozna różne formy niesienia pomocy: pomoc                 w wykonywaniu jakiejś czynności, troszczenie się, odwiedzanie, myślenie       o innych itp.,

             

            - wypowiada swoje zdanie na określony temat, próbuje oceniać i uzasadniać, argumentować,

             

            - dziecko zna i stosuje różne formy niesienia pomocy innym,

            - dostrzegają potrzeby innych    i chętnie im pomagają,

             

             

             

             

             

             

             

             

            - rozumie potrzebę opiekowania się zwierzętami,

            - organizuje pomoc dla bezdomnych zwierząt,

            - potrafi wyciągać wnioski      i wysnuwać propozycje,

             

            - potrafi konstruować własną grę planszową

            - decyduje o doborze poleceń, punktacji itp.

            - stosuje umiejętności matematyczne podczas zabaw, np. przyznawanie punktów , notowanie wyników itp.

             

            - udziela pomocy w miarę własnych sił i możliwości,

            - dostrzega potrzebę niesienia pomocy ludziom chorym, samotnym,

            - dziecko wie w jaki sposób można sprawić radość innym.

             

             

            V. ŻYCZLIWOŚĆ

             

            1. „W krainie życzliwości” – rozmowy   i działania dzieci w oparciu o opowiadania, np. „Bajki Misia Uszatka”, „Zaczarowane słowa”      D. Niewoli, „Opowieści z krainy Dobre wychowanie” D. Skwark, Mateuszek na zaczarowanej wyspie (kaseta magnetofonowa) i inne. Wskazywanie sytuacji z życia grupy, rodziny przejawiających zachowania życzliwe (dobroć, serdeczność, uprzejmość, grzeczność).

             

            2. Psychozabawa „Koło życzliwości”. Dzieci otrzymują od nauczyciela woreczek słodkich czułości wraz       z magiczną perełką (symbolem uśmiechu):

              a) do swojego woreczka słodkich czułości dokładają własną perełkę (miłe słowo),

              b) obdarowują kolegę lub koleżankę perełką słodkich czułości pokazując mu miły gest.

             

            3. „Drzewko decyzyjne” – nauczyciel przygotowuje drzewko (pień – zachowanie życzliwe, gałęzie – nieżyczliwe). Dzieci dopasowują obrazki do odpowiednich sytuacji.

             

             

                 Uzupełnianie drzewka (w ciągu roku) obrazkami przedstawiającymi sytuacje z życia grupy przejawiające zachowania życzliwe.

             

            4. Dostarczenie dzieciom wzorów zachowań, podczas których poznają zwroty grzecznościowe (postawa nauczycielki, rodziców, postaci           z literatury, zabawy dowolne                   i zespołowe), np.: zabawa „Ważne słowa”. Do zabawy potrzebne są figury geometryczne w trzech kolorach – dla każdego dziecka komplet. Kolor żółty oznacza: „proszę”, niebieski: „dziękuję”, czerwony: „przepraszam”. Dzieci słuchają wierszowanych zagadek, na które odpowiadają, podnosząc do góry krążek pasujący do sytuacji przedstawionej w tekście.

             

            5. Zabawa słowna „Co nowego i miłego w grupie”. W kręgu każde dziecko kończy zdanie: Najmilszą rzeczą, jaka zdarzyła się w tym tygodniu  było … . Mogą to być rzeczy zupełnie drobne – uśmiech kogoś, zabawa z kolegami, pomoc kolegi itp.

             

            6. Zabawa plastyczna – „Jaki jestem”, będąca dopełnieniem rozmów, działań dotyczących omawianej tematyki. Zaproponowanie narysowania coś o sobie. Dzieci mają do dyspozycji kartki w dwóch kolorach: biały, na którym narysują coś miłego, to co lubią robić, co miłego ich spotkało, i ceglasty – narysują to, czego nie lubią, co sprawia im przykrość.

             

            - dziecko pozna świat wartości, wzorce moralne,

            - potrafi dokonać oceny postępowania bohaterów wysłuchanych opowiadań,

            - wie co to znaczy być życzliwym,

             

             

             

            - tworzy w grupie atmosferę opartą na życzliwości, serdeczności, uznaniu,

            - wykorzystuje różne środki wyrazu: ruchy, gesty, mimikę, emocje, do wyrażania swoich uczuć,

             

             

            - dziecko potrafi dokonać oceny negatywnego             i pozytywnego postępowania (życzliwość, brak życzliwości),

            - dziecko jest świadome konsekwencji braku życzliwości,

             

            - dziecko działa zgodnie          z przyjętymi zasadami etyczno-moralnymi,

             

            - potrafi kulturalnie zwracać się do innych, stosuje formy grzecznościowe                  w kontakcie z rówieśnikami i dorosłymi,

             

             

             

             

             

            - komunikuje w sposób werbalny swoje potrzeby, odczucia, przeżycia,

             

             

             

            - dziecko potrafi pozytywnie     i negatywnie wyrażać się      o sobie i o innych.

             

            VI. TOLERANCJA

             

             

            1. Wykorzystanie różnych zabaw do przemyśleń na temat podobieństw      i różnic między ludźmi, np.:

              a) zabawa „Różnię się od ciebie, jestem podobny do ciebie”. Ustawienie dzieci w kole. Znajdujące się wewnątrz koła dziecko wyszukuje dziecko podobne do siebie i różniące się; następnie w parach dzieci określają swoje różnice                       i podobieństwa, podając sonie wycięte serca wg przeznaczenia koloru (zielone – jestem podobny, czerwony – różnię się od ciebie),

              b) zabawa „Lustro”. Miejscem zabawy jest „salon luster”. Przygotowana jest rama w którą wchodzą kolejno poszczególni uczestnicy zabawy. Dzieci siedzące na dywanie, pełniące rolę lustra znajdują się dokładnie naprzeciwko dziecka w ramce.

            ·   Dziecko znajdujące się w ramce pyta Lusterko: Lustereczko, co we mnie widzisz?

            ·   Dzieci siedzące na dywanie odpowiadają na pytanie, dostrzegając tylko pozytywne cechy kolegi lub koleżanki. Mówią np.: jesteś wesoły, masz ładny nos, podobają mi się twoje włosy itp.

            ·   Po zabawie następuje rozmowa nauczycielki z dziećmi na temat: co lusterko mówiło do każdego z nich i czy każdemu dziecku powiedziało to samo.

             

            2. Rozmowy i działania dzieci na temat „Jesteśmy różni” w oparciu o ilustrację i odpowiednią literaturę, np. Bajkowe opowieści „Wesołe historie” M.Jarocka, „Zaczarowane słowa”    D. Niewola, „Żabka i obcy”            M. Velthuijs, „Długi, gruby, mały” – Ferraro, „Brzydkie kaczątko”           H. Ch. Andersen i inne. W trakcie zajęć oraz przy każdej nadarzającej się okazji poruszanie problemu odmienności (otyłości, niepełnosprawności, nieśmiałości) oraz podkreślenie, że nikt nie może być odrzucony dlatego, że wygląda, mówi lub zachowuje się inaczej.

             

            3. Wykorzystanie scenek dramowych typu:

              a) Przedszkolaki malują duże słońce. Jedno dziecko zabiera zieloną farbę    i zamierza pokryć nią promyki.

              b) Ania ubrała bluzkę na lewą stronę      i nie chce jej przebrać.

             

            4. Słuchanie opowieści, oglądanie filmów z różnych kultur, np. Mulan   i inne. Zainteresowanie dzieci odmiennością różnych kultur: narodowej, europejskiej i świata.

             

             

             

             

            5. Praca wyobraźni podczas słuchania muzyki relaksacyjnej:

                - Jaki byłby świat gdyby wszyscy byli tacy sami … ?

                - Gdzie chciałbyś wyruszyć  i dlaczego?

             

            6. Prace plastyczne:

              a) „Drzewo skarbów” – rysowanie lub wycinanie z czasopism coś ulubionego (zabawka, jakaś czynność, jedzenie itp.) Umieszczenie obrazków na drzewie wykonanym wcześniej przez dzieci.

              b) „Album naszej grupy” – wykonanie autoportretów z zachowanie własnych cech zewnętrznych  i stworzenie wspólnego albumu.

             

            7. Udział dzieci wszystkich grup   w przedstawieniu inscenizacji baśni Andersena „Brzydkie kaczątko”  w wykonaniu dzieci 4-, 5-, 6-letnich

            8. Happening – przemarsz ulicami miasta z wykonanymi transparentami  i głoszenie wartości tolerancji.

             

            - dziecko określa cechy różniące ludzi,

            - porównuje i dostrzega podobieństwa oraz różnice własne z innymi ludźmi,

            - szanuje cudze zdanie, wygląd, sposób bycia          i zamiłowania,

             

             

             

            - rozumie, że każde dziecko jest inne, to nie znaczy, że jest gorsze,

            - wie, że nie należy śmiać się  z cech drugiego człowieka

            - bawić się wspólnie z innymi,

             

             

             

             

             

             

             

             

            - pozna przykłady odmienności ludzi,

            - rozumie i akceptuje odmienność innych osób     i ich potrzeb,

            - dostrzeże główny problem wynikający z treści utworu   i weźmie udział w jego rozwiązaniu,

             

             

             

             

            - pobudzi swoją wyobraźnię,

            - wczuwa się w role,

             

             

             

             

            - zna niektóre bajki, baśnie, legendy narodów europejskich i świata,

            - pozna najbardziej charakterystyczne symbole, stroje, potrawy, język itp.,

            - szanuje odmienność ludzi różnych narodowości,

            - ćwiczy wyobraźnię,

            - dziecko rozumie, że jest niepowtarzalne i ma coś wartościowego do zaoferowania,

            - dziecko zdobywa informacje o rówieśnikach z grupy,

            - odczuwa radość przebywania w grupie zróżnicowanych osób, czuje się w niej potrzebne,

             

             

            - potrafi wchodzić w role,

            - posługuje się mową dialogową,

            - integruje się z dziećmi          z innych grup,

             

             

            - wyraża swoje zdanie różnymi środkami wyrazu akceptowanymi przez innych.

             

            VII. PRAWDA,

                   SZCZEROŚĆ

                  

             

            1. Podanie sytuacji z życia i rozmowa    z dziećmi o tych aspektach, które pomogą w przemyśleniach na temat prawdy i fałszu, np.

              - Jeśli Jurek często kłamie nie możemy mu wierzyć, gdyż nigdy nie będziemy pewni, czy mówi prawdę,

             

              - wyobraźmy sobie, że policjant mówi nam, że możemy przejść przez ulicę, a nie jest to prawda,

             

            2. Rozróżnianie prawdy, fałszu, szczerości, kłamstwa w utworach literackich np.:

                „Przyjaciele Misia Uszatka” (Szczery lisek),

                „Nowe szaty cesarza” Andersena,

                „Kozucha kłamczucha”                     J. Porazińskiej.

             

            3. Analiza fragmentu bajki C. Collodiego pt. „Pinokio” dotyczącego sytuacji, gdy Pinokio jest w szkole dla chłopców, starając się zostać prawdziwym człowiekiem. Pinokio zaczyna kłamać … . Ocena zachowania Pinokio.

             

            4. Przedstawienie sytuacji edukacyjnej ukazującej negatywne skutki kłamstwa np. Maskotka (piesek) opowiada dzieciom nieprawdziwą wersję przygód Misia Uszatka (przekręca treść opowiadania dobrze znanego dzieciom). Pojawienie się Misia Uszatka i przedstawienie przez

                niego prawdziwej wersji jego

                przygód sprawia, że kłamstwo pieska

                wychodzi na jaw.

             

            5. Reportaż: przeprowadzenie wywiadu   z dziećmi uwzględniającego pytania czy kłamiemy i co nami kieruje? Jakie mogą być konsekwencje kłamstwa? Czy ten, kto ucieka się do kłamstwa postępuje dobrze? Co to znaczy, że kłamstwo nie popłaca?

             

            6. Organizowanie różnych zabaw sprzyjających otwartości i szczerości  w wyrażaniu uczuć (tematyczne, dydaktyczne, ruchowe i inne),          np. zabawa dydaktyczna „Krzesło” – wydawanie przez nauczyciela różnych sądów, opinii. Kolejno każde dziecko rozróżnia wypowiedzi, siadając na krześle wg koloru nakrycia (czerwony – fałsz, biały – prawda).

                Zabawa ruchowa „Kraina prawdy, kraina kłamstwa”. Dokonywanie przez dzieci miejsca pobytu i jego uzasadnienie.

             

            - rozróżnia prawdę od fałszu,

             

             

             

             

             

             

             

            - pozna pozytywne   i negatywne wzorce zachowań,

            - zauważa pozytywne  i negatywne skutki swojego zachowania,

             

             

             

            - dokonuje oceny negatywnego zachowania bohatera,

            - rozumie konsekwencje kłamstwa,

             

             

            - potrafi wypowiadać się na temat swoich doświadczeń     i odczuć w sytuacji, gdy ono lub ktoś kłamie

            - dziecko jest świadome konsekwencji kłamstwa: zawstydzenie, utrata zaufania itp.

             

             

             

             

            - rozwija mowę komunikatywną,

            - uczy się wymiany zdań, argumentowania swoich wypowiedzi,

             

             

            - rozróżnia prawdę od fałszu,

            - działa zgodnie z przyjętymi zasadami etyczno-moralnymi.

             

             

             

             

            VIII. WSPÓŁPRACA

             

            1. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających rozpoznawaniu aspektów współpracy w środowisku przedszkolnym, rodzinnym                 i lokalnym. Organizowanie zabaw kształtujących umiejętność współpracy, wykonywanie wspólnych prac, proszenie                  i udzielanie pomocy, np.:

                - wspólne budowanie z klocków,

                - przygotowywanie posiłków 

                  (kanapki, sałatki, ciasteczka),

                - układanie puzzli,

                - gry planszowe itp.

             

            2. Ukazanie współpracy na przykładzie zabaw wymagających współdziałania (podział ról i zadań),   np. „W indiańskiej wiosce”

               1) Przebieranie się za Indian. Wybór nazwy plemienia i wodza oraz okrzyku plemiennego.

               2) Malowanie twarzy znakami plemiennymi (farby do twarzy).

               3) Malowanie znaków plemiennych na totemie.

               4) Skradanie się po śladach (ślady stóp wycięte są z kartonu). Wojownicy mają po nich przejść jeden za drugim. Trasę ustalamy                   z przeszkodami (krzesła, zwinięte koce itp., na których kładziemy ślady).

               5) Odważny i nieśmiały wojownik.   W rytm muzyki odważny wojownik toruje drogę nieśmiałemu, ten skrada się w ślad za nim zgodnie     z rytmem muzyki. Ważna jest tu odpowiednia muzyka.

               6) Pasowanie na wojowników. Rozdanie wcześniej przygotowanych opasek.

               7) Zaklinanie deszczu. Szaman uczy członków plemienia tańca w kręgu przy muzyce.

             

            3. Wykorzystanie literatury dostarczającej przykładów dobrej współpracy, np. „Przyjaciele Misia Uszatka” (op. „Piosenka pajacyka Bimbamboma”, „Puff”), „Rzepka”    J. Tuwima, bajki Ezopa  („O kłótliwych synach rolnika”, „Lew i wdzięczna mysz”).

                Rozmowa na temat współpracy:

                - Co nam daje współpraca?

                - Z kim dobrze się nam współpracuje?

                - Co jest trudne we współpracy, a co

                   łatwe?

            4. Wspólna zabawa i praca w grupach:

                a) wykonywanie mandali. Wspólny rysunek w grupach na wylosowany temat. Propozycje tematów: las,     w zoo, nad morzem, balony, latawce, cyrk, w kosmosie, deszcz, urodziny, spacer z młodszym bratem lub psem, wypadek samochodowy, łowienie ryb, obrazek z ulubionej bajki, górska wycieczka, w rzece, mecz piłki nożnej itp.

               b) Układanie wspólnego opowiadania z wykorzystaniem tematów rysunków. Prowadzący mówi początek pierwszego zdania, np.: „Dzieci wyjechały na wakacje,        i … .” Grupa, która zdecyduje się położyć jako pierwsza położyć swój rysunek, kończy. Następnie dzieci dołączając swoje rysunki, dodają kolejne zdania. Prowadzący zapisuje je, a następnie odczytuje całość. Metodą „burzy mózgów” zbieramy propozycje tytułów            i dokonujemy wyboru.

             

            5. Organizowanie wspólnie z dziećmi  i rodzicami przedszkolnej galerii sztuki – wykorzystanie prac dzieci  i umieszczenie ich na wystawce.

             

            6. Gra teatralna – aktywność dziecka poprzez udział w inscenizacjach różnych bajek (zależnie od okoliczności).

             

            7. Podjęcie współpracy dzieci  z biblioteką dziecięcą:

                - wyprawy do biblioteki, gdzie panie bibliotekarki będą czytały dzieciom bajki,

                - udział w konkursach                         i uroczystościach organizowanych przez bibliotekę (konkurs plastyczny, czytelniczy, „Pasowanie na czytelnika”).

             

            - odczuwa wartość współpracy poprzez analizę konkretnych sytuacji,         w jakich się znajduje

             

             

             

             

             

             

             

             

            - dziecko potrafi współdziałać w zespole,

            - odczuwa radość będąc członkiem wspólnoty,

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            - pozna wybranych bohaterów i potrafi dokonać ich oceny,

            - czerpie wzory do naśladowania,

             

             

             

             

             

             

             

            - dziecko uczy się zaufania do siebie, współdziałania        w zespole, pewności siebie, przejmowania inicjatywy,

            - potrafi stworzyć w grupie atmosferę opartą na życzliwości, przyjaźni, uznaniu i wzajemnej pomocy,

            - potrafi podjąć zgodną współpracę,

             

             

             

             

             

             

            - dziecko posiada własną galerię twórczości,

            - umie komunikować się   z rówieśnikami,

            - rozwija wzajemne więzi,

            - potrafi działać w atmosferze współpracy,

             

            - pozna korzyści płynące   z obcowania z książką,

            - osiągnie sukcesy   w konkursach,

             

               IX. ODPOWIE-

                     DZIALNOŚĆ

             

            1. Omawianie i analizowanie ilustracji przedstawiających obowiązki dzieci w przedszkolu i w domu oraz ich rodziców. Zrozumienie na przykładzie pracy strażaka, lekarza czy pielęgniarki głównej odpowiedzialności.

             

            2. Przyjmowanie w zabawach  i codziennym postępowaniu postawy odpowiedzialności:

               a) podejmowanie i wykonywanie łatwych prac domowych (sprzątanie swojego pokoju, opiekowanie się młodszym rodzeństwem, własnym zwierzątkiem itp.),

               b) wykonywanie prostych czynności w przedszkolu:

                   - sprzątanie zabawek,

                   - porządkowanie ogrodu,

                   - dbanie o zabawki i sprzęt przedszkolny,

                   - opiekowanie się młodszymi dziećmi,

                   - dyżury (sprzątanie zabawek, nakrywanie do stołu, sprzątanie naczyń po posiłkach, podlewanie kwiatków, opiekowanie się zwierzątkami itp.)

             

            3. Analiza opowiadania mówiącego  o odpowiedzialnym opiekowaniu się psem przez małego chłopca (własne).

                Praca z tekstem:

                - układanie zakończenia opowiadania,

                - nadanie jednego wspólnego tytułu temu opowiadaniu.

                Tytuł dzieci układają z liter na tablicy magnetycznej (nauczycielka może go zapisać również na tablicy kredą lub mazakiem na bristolu).

             

            4. Dostarczenie przykładów wziętych    z literatury, poszerzających doświadczenia w zakresie odpowiedzialności, np.: bajki Ezopa („Cykada i mrówka”, „Podróżnik           i bogini przypadku”), bajki Andersena („Dzikie łabędzie”, „Królowa śniegu”), „Trzy świnki” , „Pestka” (Encarnacion Royo Kuesta)      i inne.

                Odnalezienie analogicznych sytuacji w życiu (Czy znasz kogoś, kto jest taki jak … ? [tu wymieniamy wybranych bohaterów i określamy ich cechę wyróżniającą, np. odpowiedzialny jak prosiaczek]. Czy byłeś czasem podobny do Gerdy? Co wtedy o sobie myślisz?).

             

            5. Organizowanie zabaw uczących dzieci znaczenia odpowiedzialności, np. zabawa „Widzące oczy”. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom w jaki sposób pies Widzące oczy (pies-przewodnik) pomaga osobie niewidomej, prowadzi go bezpieczną drogą, zatrzymuje się na światłach      i przy schodach, gdy pomaga niewidomemu nie ugania się za psami, bawi się tylko wtedy, gdy nie towarzyszy niewidomemu. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko odgrywa rolę psa, drugie osobę niewidomą. Dziecko „niewidome” kładzie rękę na ramieniu tego, które udaje psa i jest przez niego prowadzone. Następnie role się zmieniają.

             

            6. Wykorzystanie różnych technik plastycznych (rysowanie, malowanie, wycinanie i inne) do kształtowania odpowiedzialności za wykonanie zadania, np. wykonanie wspólnego rysunku w kole. Kolejno dzieci dorysowują jeden element obrazka tworząc wspólne dzieło.

             

            - potrafi wymienić obowiązki dzieci,

            - wie co to jest odpowiedzialność,

            - potrafi samodzielnie omawiać treść obrazków, stosując odpowiednie formy wypowiedzi,

             

            - czuje się odpowiedzialne za swoją pracę,

            - chętnie podejmuje obowiązki,

            - potrafi adekwatnie ocenić wypełnione przez siebie zadanie,

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            - rozumie, że przyjęcie obowiązku jest odpowiedzialnością często na długie lata,

            - rozwija wyobraźnię poprzez tworzenie własnego zakończenia opowiadania,

            - respektuje prawo innych do odmiennego zdania (innego zakończenia opowiadania),

             

             

             

            - pozna wzorce zachowań odpowiedzialnych za wykonywanie swoich obowiązków,

            - chętnie wypowiada się na temat treści bajek,

             

            - odczuwa wewnętrzne zadowolenie                             z wykonywanego zadania       i podwyższa samoocenę,

            - jest empatyczne, potrafi wczuć się w stan emocjonalny innych osób  w celu niesienia pomocy,

             

            - dziecko ma poczucie obowiązkowości, odpowiedzialności               i wytrwałości decydujące     o doprowadzeniu do końca rozpoczętej pracy,

             

             

             

             

             

            - nabywa poczucia współodpowiedzialności za wspólną pracę,

             

            X. UCZCIWOŚĆ,

                 SPRAWIEDLI-

                 WOŚĆ

             

            1. Podanie sytuacji z życia przedszkola, rodziny i rozmowa prowadząca do przemyśleń na temat: co to jest uczciwość?

                Uczciwość to mówienie prawdy, to poszanowanie cudzej własności, dotrzymywanie obietnic.

             

             

            2. Inicjowanie gier i zabaw kształtujących umiejętności bycia uczciwym, np.:

                - gry w grupie, w których dzieci odnajdują czyjeś ulubione zabawki, oznajmiają o zgubie i zwracają ją właścicielowi,

                - zabawa „Zgubione – znalezione”. Każde dziecko rysuje na kolorowej kartce swą ulubioną zabawkę. Połowa dzieci zamyka oczy, pozostałe chowają swe karki. Następnie otwierają oczy i kolejno szukają ukrytych obrazków. Każdy, kto odszuka obrazek, podchodzi do nas i mówi: „Proszę zobaczyć, co znalazłem”. Dziękujemy i pytamy czyja to własność. Znalazca zwraca rysunek właścicielowi.

                   Pytamy dzieci, czy wlałyby, żeby ten, kto znalazł ich zabawkę, zatrzymał ją dla siebie. Następnie dzieci zamieniają się rolami.

             

            3. Wykorzystanie postaci literackich do rozwijania uczciwych postaw dzieci, np. opowiadanie „Cesarz i nasiona kwiatów” [właściwy autor nieznany]. (Do inscenizacji opowiadania nauczyciel może wykonać wcześniej z dziećmi rekwizyty: królewską koronę, doniczkę dla Sereny, małą skrzyneczkę i kwiaty).

             

            4. Wskazanie sytuacji z życia przedszkola, rodziny i rozmowa prowadząca do przemyśleń tego co odnosi się do sprawiedliwości np.

                - Marysia pożyczyła ci zabawkę, a ty ją zepsułeś; musisz to naprawić. Jeśli nie da się tego naprawić, przeproś ją i powiedz, że odkupimy jej wszystko.

                - Wszystko, co znajduje się               w przedszkolu, na ulicy, na schodach, placach zabaw ma swojego właściciela, nie możesz tego niszczyć, bo należy do wszystkich.

             

            5. Ukazanie sytuacji konfliktowej zaistniałej między zwierzętami na podstawie opowiadania „Jabłko” Sutjejewa. Próba rozwiązania problemu metodą „burzy mózgów” – wskazanie najlepszych propozycji rozwiązania problemu.

             

            6. Dostarczenie przykładów literatury dziecięcej ukazujących pojęcie sprawiedliwości, np. „Kopciuszek

                Ch. Perrault, bajki Ezopa („Drwal

                i bóg Hermes”).

             

             

            7. Prowadzenie gier, zabaw rozwijających pojęcie sprawiedliwości, np. zabawy tematyczne „Dom”, Sklep, konstrukcyjne (dzielenie się zabawkami).

             

            - dziecko wie co to jest uczciwość,

            - rozumie jak postępują ludzie uczciwi,

            - wyraża swoje zdanie na temat uczuć występujących wtedy, kiedy ktoś łamie obietnice,

             

            - dziecko dostrzega pozytywne i negatywne skutki swojego zachowania oraz zachowania kolegi,

            - nauczy się, jak postępować uczciwie,

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            - uświadamia sobie, że uczciwość popłaca,

            - buduje swój system wartości,

            - podejmuje i aktywnie uczestniczy w zabawach    w teatr,

             

             

            - pozna pojęcie sprawiedliwość,

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            - dostrzega główny problem wynikający z treści utworu   i weźmie udział w jego rozwiązaniu,

            - potrafi docenić wartość sprawiedliwości i dobroci,

            - nauczy się, że sprawiedliwość jest nagradzana,                             a niesprawiedliwość karana,

            - wyrabia w sobie poczucie                     

                 sprawiedliwości

             

             

            PODSUMOWANIE

             

                Wykonanie „Drzewa wartości” będącego dla dzieci skuteczną zachętą do zrozumienia istoty wartości, skutków jej stosowania        i lekceważenia. Dzieci z pomocą nauczyciela wykonują drzewo             i owoce wykorzystując dowolną technikę. Na drzewie umieszczają owoce symbolizujące poszczególne wartości z wpisanymi w środku imionami lub zdjęciami dzieci, które je osiągnęły. Pracę można umieścić  w sali lub na korytarzu.

             

             

            - posiada prawidłowo ukształtowany system wartości                                                      

             

                       MONITOROWANIE  I  EWALUACJA

                     Monitorowanie polega na ciągłym, systematycznym obserwowaniu pojawiających się rezultatów realizowanego programu. W monitorowaniu rozwoju dziecka pomocna będzie wnikliwa obserwacja dziecka, rozmowy z nim i z jego rodzicami. Obserwacja pozwoli ukierunkować pracę wychowawczą z dzieckiem stanowiącą warunek konieczny zaistnienia zachowań prospołecznych.

                     Ewaluacja jest zbieraniem, analizą, interpretacją i wartościowaniem danych  o działalności jej planach, wynikach i uwarunkowaniach. W procesie pozyskiwania informacji posłużą następujące techniki badań ewaluacji: karty obserwacyjne, analiza wytworów dziecięcych, karty pracy, testy/samoocena (przeprowadzane po opracowaniu każdej wartości) oraz ankieta podsumowująca efekty naszych rocznych działań. Ważne też będą informacje pozyskane od nauczycieli i rodziców, na podstawie których będzie można poznać opinię na temat wdrażanego programu. Uzyskane informacje będą przydatne przy planowaniu pracy na kolejny rok.

                                                                           

            ZAŁĄCZNIK: 

            DOBRY KOLEGA – scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

             

            CELE OGÓLNE:

            -         Kształtowanie uczucia przyjaźni i życzliwości między kolegami

            -         Rozwijanie postaw koleżeństwa w grupie.

            CELE SZCZEGÓŁOWE:

            Dziecko potrafi:

            -         wypowiadać się na temat treści utworów literatury dziecięcej oraz na temat obrazków,

            -         wyodrębniać i oceniać postawę bohaterów,

            -         odróżniać dobro od zła,

            -         zauważyć pozytywne i negatywne skutki swojego zachowania i zachowania kolegów,

            -         wypowiadać swoje odczucia,

            -         potrafi wyrazić swoje uczucia za pomocą mimiki

            -         używa słów grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam,

            -         współpracować z kolegami

            -         posługuje się poznanymi literami i potrafi ułożyć z nich wyrazy,

            -         stosuje liczebniki  główne i porządkowe w różnych działaniach.

             

            ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

            taśma magnetofonowa z muzyką do zabawy „ Cześć, hej ...” , „ Moje, twoje”. karty pracy dla każdego dziecka, znaczki na szyję z sylabami, ilustracje do opowiadania, „Kredki”, obrazki na temat „Dobry kolega”, karty z twarzami dzieci, woreczki, napisy do globalnego czytania.

            PRZEBIEG ZAJĘCIA:

            1.     Powitanie – zabawa integracyjna „ Cześć, hej, cześć okey ” ( Klanza ).

            2.     Zabawa „ Iskierka przyjaźni”.

            Ustawienie w kole z trzymaniem się za ręce. Nauczyciel po wypowiedzeniu

            słów:       „ Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niech wróci do mych rąk” przekazuje w   kręgu  w prawą stronę „ iskierkę przyjaźni” przez uściśnięcie dłoni osoby znajdującej się obok, kolejne osoby robią to samo do momentu aż iskierka wróci do nauczyciela .     

            3.     Słuchanie opowiadania M. Musierowicz „ Kredki"

            4.     Rozmowa na temat treści opowiadania :

            -         swobodne wypowiedzi dzieci na temat koleżeństwa, przyjaźni,

            -         wyodrębnienie bohaterów,

            -         ocena postawy bohaterów: dobry kolega, zły kolega

            -         słowne wyrażenia uczuć bohaterów.

                  5.  Słuchanie wiersza „Różne humory” (dzieci wyrażają uczucia występujące w wierszu za pomocą mimiki twarzy).

                      W ciągu dnia miewam różne humory,

                      Inna jest mina wesoła,

                      Inna, gdy jestem chory,

                      Gdy się boję, krzyczę oooo,

                      Gdy zjadam cytrynę miewam kwaśną minę,

                      Gdy jestem zły moja mina przypomina pysk rekina.

            6.  Rozdanie kopert z twarzami wyrażającymi smutek, radość, złość, strach,  

                 zdziwienie.

            Nauczyciel czyta dzieciom różne sytuacje – zadaniem dzieci jest pokazanie

            odpowiedniej karty z rysunkiem twarzy, wyrażając emocje w następujących sytuacjach:

            -         dostałam nową zabawkę,

            -         boli mnie ząb,

            -         mam dzisiaj urodziny,

            -         kolega przeszkadza mi w zabawie,

            -         popsuła mi się zabawka,

            -         pani mnie pochwaliła,

            -         kolega mnie przezywa.

            Zwrócenie uwagi dzieci jak inni przeżywają te same sytuacje. Podkreślenie, że uczucia dzieci w danej sytuacji mogą się różnić i jest to naturalne.

            NAUCZYCIEL: Jaki nastrój chcielibyście najczęściej odczuwać?

            DZIECI: Radość.

            7.  Zabawa ruchowa do muzyki „ Jeśli jesteś wesoły ” (Klanza)

                  8.  Uzupełnianie zdań.

            Zadaniem każdego dziecka jest słowne uzupełnianie zdań np.

            Kiedy zrobię coś dobrego, to.........................................................................

            Jest mi wesoło ...............................................................................................

            Lubię bawić się .............................................................................................

            Nie lubię ........................................................................................................

            9.  Omawianie obrazków „ Dobry kolega”

            -         swobodne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji,

            -         określanie cech dobrego kolegi: uczynny, życzliwy, pomocny, miły, grzeczny.

            10.  Zabawa dydaktyczna: „ Proszę, dziękuję, przepraszam ”.

            Dzieci za pomocą figur geometrycznych wyrażają słowa: proszę, dziękuję,

            przepraszam.

            Żółty kwadrat - PROSZĘ

            Niebieski trójkąt - DZIĘKUJĘ

            Czerwone koło - PRZEPRASZAM

            Nauczyciel czyta wiersz sytuacyjny. W momencie gdy należy użyć słów

            grzecznościowych dzieci pokazują odpowiednią figurę geometryczną .

            ü     Wietrzyk porwał mój kapelusz, biegnę za nim, już go chwytam,

            ale wietrzyk powiał znowu, a kapelusz dalej zmyka … .

            Pobiegł Tomek co sił w nogach, z wiatrem wcale nie był w zmowie,

            zręcznie złapał mój kapelusz, już go niesie – co mu powiem?

             

            ü     Z butem Kasi coś się dzieje. Stopa na bok gdzieś ucieka.

            Sznurowadło rozwiązane, Kasia chce je więc nawlekać.

            Ale to nie łatwa praca, Kasia męczy się i poci … .

            Kucnął przy niej urwis Wojtek, który zwykle tylko psoci.

            Sznurowadła końce oba wkłada w dziurki jak należy.

            Wojtku powiem miłe słowo za twą pomoc, bardzo szczerze … .

             

            ü     Obiad dziś jest bardzo smaczny, bo jem ulubiony groszek.

            Mam ochotę zjeść go więcej, więc do mamy mówię … .

             

            ü     Bartek w biegu trącił Jankę, bo chciał bardzo złapać Krzysia.

            Janka była obrażona i na Bartka, i na Krzysia.

            Bartek jednak się zatrzymał: nie płacz Janka, wina nasza!

            Ja za Krzysia i za siebie, bardzo, bardzo Cię … .

             

            ü     Biegnę rano do sklepiku, ser kupuję, świeże bułki.

            Proszę panią ekspedientkę o dwie śmietankowe rurki.

            Pani cienki papier bierze, pyszne rurki już pakuje.

            Pięknie pachną, takie lubię. Pani mówię więc … .

             

            ü     Skacze Ania na kanapie i na brata właśnie spadła.

            Brat się krzywi, prawie płacze …

            Co powiedzieć jej wypada?

             

                 11. Wprowadzenie Kodeksu Przedszkolaka zawierającego umowy, normy      

            postępowania i  współżycia w grupie.

            Zwrócenie uwagi na konieczność ich przestrzegania.

             

                 12.  Zabawa rytmiczna do muzyki „ Moje, twoje ”

            Siad na piętach w kole z woreczkami przed sobą.

            I część muzyki – rytmiczne uderzanie kolana i swoje dłonie,

                          II część muzyki – rytmiczne przekazywanie woreczków kolegom  i koleżankom do słów „ Moje, twoje ”.             

            13.  Układanie imion z sylab

            -         rozdanie dzieciom znaczków na szyję z sylabami,

            -         do piosenki „ Podajmy sobie ręce ” dzieci dobierają się w pary, tworząc         z sylab imiona kolegów i koleżanek, które poznają wkrótce,

            -         odczytanie imion przez pary,

            -         wspólny taniec w parach do refrenu wyżej wymienionej piosenki.

               14.  Niespodzianka dla kolegi – praca z kartami prac:

            -         odszukanie zakodowanych liter,

            -         wpisanie ich w odpowiednie miejsce,

            -         odczytanie powstałego wyrazu – KREDKI.

               15. Praca przy stolikach.

            Kolorowanie kredek według podanego wzoru :

            Pierwsza kredka – kolor, który wskazuje cyfra 1,

            Druga kredka – kolor, który wskazuje cyfra 2 itd.

               16. ZAKOŃCZENIE  ZAJĘCIA

                      Pożegnanie – zabawa integracyjna „ Walczyk na pożegnanie” ( Klanza).

             

             

            BIBLIOGRAFIA

            1. Bajarka opowiada – zbiór baśni całego świata, KMK, Bydgoszcz 1985 r.

            2. Baśnie braci Grimm, LSW, Płock 1980 r.

            3. Denek K., Moszczyńska U., Moszczyński w., Michałowski S.,  

                Dziecko w świecie wartości cz. I, Impuls, Kraków 2003 r.

            4. Dymara B., Łopatkowa M., Paulinowa M., Murzyn A.,

                Dziecko w świecie wartości, cz. II, Impuls, Kraków 2003 r.

            5. Janczarski Cz., Miś Uszatek i przyjaciele, WZS Kraków 2006 r.

            6. Jąder M., Krok … w kierunku kreatywności, Impuls, Kraków 2006 r.

            7. Królica M., Drama i happening w edukacji przedszkolnej, Impuls, Kraków 2006 r

            8. Niewola D., Zaczarowane słowa, Impuls, Kraków 2002 r.

            9. Salach I., Nasza pani opowiada, ZWiR „Iwanowski”, Płock 1996 r.

            10. Schiller P., Mądre dziecko, K.E. Liber, Warszawa 2005 r.

            11. Schiller P., Bryant T., Wychowuj mądrze, naucz dzieci 16 wartości, K.E. Liber

                  Warszawa 2004 r.

            12. Tillman D., Hsu D., Wchodzenie w świat 3 – 7 lat, WSiP Warszawa 2004 r.

            13. Uroczystości w przedszkolu, tom II, BEA, Toruń 2006 r.

            14. Wartości w życiu społecznym, Jedność, Kielce 2006 r.