• Żłobek

• Standardy opieki

STANDARDY OPIEKI NAD DZIEĆMI

W ŻŁOBKU

Nadrzędnym celem jest dobro dziecka !

1. Każde dziecko ma prawo do poznawania nowego otoczenia w obecności swoich najbliższych.

1. Rodzice mają prawo do informacji o swoim dziecku, z uwzględnieniem informacji pozytywnych, których udziela osoba bezpośrednio opiekująca się dzieckiem w żłobku.

1. Dziecko ma prawo do aktywnego i twórczego spędzania czasu w żłobku.

1. Dziecko powinno być obdarzone uważną i życzliwą obecnością zarówno podczas zabawy swobodnej, jak i w trakcie zajęć zorganizowanych.

1. Dorośli w kontakcie z dzieckiem powinni okazywać mu szacunek, kontrolować swoje emocje i słowa kierowane do dziecka, dotyczące jego samego i ważnych dla niego osób.

1. Dziecko zawsze może odmówić spożycia posiłku. Personel jest zobowiązany do stworzenia przyjaznej i spokojnej atmosfery podczas jedzenia.

1. Każde dziecko ma prawo do opanowywania w indywidualnym tempie czynności fizjologicznych. Nauce czystości nie może towarzyszyć zawstydzanie dziecka i przetrzymywanie go na nocniku dłużej niż pięć minut.

1. Dzieci mają prawo do codziennych spacerów na świeżym powietrzu o każdej porze roku.

1. Dziecko powinno mieć czas na sen i wypoczynek w warunkach najbardziej sprzyjających regeneracji sił.

1. Wszelkie czynności porządkowe powinny być wykonywane w czasie, gdy dzieci mają zapewnioną pełną opiekę.

Opracowano w oparciu o Konwencję Praw Dziecka