• Nasz Patron

          • Uzasadnienie wyboru

          •  

            Uzasadnienie wyboru postaci Misia Uszatka

            na patrona Przedszkola Nr 5

            w Zespole Placówek w Nowej Dębie

             

                     Rada Pedagogiczna oraz Rada Rodziców Przedszkola Nr 5 w Zespole Placówek w Nowej Dębie występuje o nadanie imienia „Miś Uszatek”.

            Miś Uszatek narodził się około 1957 roku. Stworzył go pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Początkowo Mis Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci „Miś”, którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na języki obce. Popularność Misia wzrosła od roku 1975, kiedy to Studio Małych Form Filmowych            SE-MA-FOR w Łodzi rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem  w roli głównej. Głosu użyczył mu Mieczysław Czechowicz, a tytułową piosenkę skomponował Piotr Hertel. Bardzo szybko okazało się, że serial zyskał ogromną popularność głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieciom w tym wieku łatwo było identyfikować się z Misiem Uszatkiem, ponieważ z jednej strony przypominał on dostępną wszystkim  pluszową zabawkę, a z drugiej strony był dla nich poważnym partnerem, kolegą z przedszkola. W szybkim tempie kręcono kolejne odcinki przygód Misia Uszatka. W efekcie powstało ich 104 – historie na różne okazje i pory roku.

            Miś Uszatek jest postacią ponadczasową. Wychowało się na nim kilka pokoleń, tak więc jest bliski babciom, rodzicom oraz dzieciom. Istotnym jest to, iż seria przygód Misia Uszatka zawiera wiele treści poznawczych, kształcących i wychowawczych. Dzięki swoim przygodom Miś pomaga wprowadzać dzieci w świat otaczającej przyrody, świat społeczny, uczy współdziałania w grupie, rozwiązywania dziecięcych problemów, rozbudza w dzieciach ciekawość świata. Uczy prawidłowych zachowań i szacunku do otoczenia. Dzięki temu, iż autor obdarzył go cechami człowieka, pokazuje świat ludzkich emocji i uczuć. Przygody Misia Uszatka i grupy jego przyjaciół są pełne humoru, który jest tak bliski dzieciom i który sprawia, że nauka staje się wspaniałą zabawą.

            Poznając bliżej Misia Uszatka łatwo zauważyć, iż posiada on wiele pozytywnych cech: zawsze mówi prawdę, uczy dzieci takich wartości, jak przyjaźń, wierność, lojalność, życzliwość, empatia, niesienie pomocy innym. Miś zawsze ma dobre maniery, ma w sobie pogodę ducha, optymizm oraz naturalną potrzebę zabawy i radości, która jest ściśle związana z dzieciństwem. Wszystkie przygody Misia Uszatka zawierają jakieś wychowawcze przesłanie,  a każdy odcinek kończy się nauką, wnioskiem lub przestrogą. Charakterystycznym dla Misia Uszatka jest ciekawy, trafny i pouczający komentarz do opowiedzianej historii.

            W dzisiejszej rzeczywistości, w której media proponują dzieciom bajki pełne agresji, walki, przemocy, w których morał nie istnieje albo budzi nasze wątpliwości, bardzo istotnym w wychowaniu małych dzieci jest wyszukiwanie   i promowanie postaci reprezentujących ponadczasowe wartości. To właśnie Miś Uszatek jawi nam się jako prawdziwy przyjaciel przedszkolaków. Postać bajkowa – przez to bliska dzieciom – ale realnie wpływająca na rozwój ich osobowości. Ważnym dla nas jest również to, że Miś Uszatek jest bohaterem literatury polskiej i jego przygody odnoszą się do wartości, zwyczajów, kultury  i tradycji polskiej.

            Jesteśmy jedną z wielu społeczności przedszkolnych, które uznały, że postać Misia Uszatka posiada cechy dobrego patrona, patrona bliskiego dzieciom w wieku przedszkolnym. Już kilkanaście przedszkoli w Polsce nosi Jego imię. Chcielibyśmy dołączyć do tego grona.